Background Image

Zdrowe jaja

O cudownych właściwościach diety bogatej w jajka

Screenshot

Jaja - właściwości

O cudownych właściwościach diety bogatej w jajka.

Najważniejszym posiłkiem spożywanym w ciągu dnia jest śniadanie i o nim powinniśmy pamiętać każdego dnia, niezależnie od tego czy się spieszymy, czy nie. To właśnie w pierwszych godzinach po przebudzeniu powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi jak najwięcej wartościowych składników odżywczych. Te posłużą na zużytkowanie energii potrzebnej do całodziennej aktywności – szczególnie ważnej dla osób uczących się, pracujących umysłowo czy spędzających czas na aktywnej zabawie.

Screenshot
Zastrzyk codziennej energii

Posiłki oparte na składnikach wysoko wartościowych powinny być komponowane szczególnie z uwzględnieniem jajek. Jaja jako produkty bogate są w łatwo przyswajalne przez organizm białko oraz stanowią źródło niezastąpionego bogactwa witamin: A, D, E, K, B2 oraz B12. W ich wnętrzu znajdują się też złoża kwasu pantotenowego, a także składniki mineralne takie jak fosfor, potas, sód, żelazo, magnez, cynk czy selen. Istotne jest również to, że właśnie w jajkach znajduje się również beta-karoten oraz luteina. Obydwa składniki korzystnie wpływają na ochronę wzroku przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego oraz samoistnie wzmacniają siłę wzroku. Jaja zawierają w sobie też dużo aminokwasów, także tych, których organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć.

Screenshot
Podstawowy budulec tkanek – białka

Produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym mleko, mięso czy jaja, są bardzo bogate w białka. Te z kolei uczestniczą we wszystkich procesach życiowych człowieka. Jako ważny element budulcowy tkanek, mają właściwości buforowe i biorą udział w wielu reakcjach biochemicznych. Korzystnie wpływają na osocze krwi czy płyn mózgowo-rdzeniowy.

Białka stanowią również źródło niezbędnej energii. Według założeń produkty właśnie od zwierząt, w tym jaja, stanowią aż 35 % zapotrzebowania kalorycznego diety. To sporo – szczególnie wówczas, gdy organizm potrzebuje dużej porcji energii, by stawić czoła wszystkim wyzwaniom dnia codziennego.

Screenshot
Efektywna praca mózgu – tylko przy właściwym żywieniu

Zbilansowana i bogata w składniki odżywcze codzienna dieta wpływa na prawidłową i wydajną pracę układu nerwowego. Jego centrum z kolei stanowi mózg – a ten sam w sobie nie ma właściwości odpowiadających za magazynowanie związków odżywczych. Aby zapewnić ich jak największy poziom oraz zagwarantować wysoką efektywność myślenia, nauki czy zdolności koncentracji, warto dbać o bogatą zawartość węglowodanów, witamin, tłuszczu, białka oraz związków mineralnych w spożywanych pokarmach.

Screenshot
Mega wartościowa cholina

Cholina stanowi jeden z najbardziej wartościowych składników jajek. Niegdyś zaliczana była do witamin z grupy B, obecnie utożsamiana jest z substancją witamino podobną. Zawarta jest w niektórych fosfolipidach, w błonie komórkowej. To niezbędny składnik stymulujący prawidłowy wzrost i funkcjonowanie komórek ciała. Cholina odpowiada głównie za korzystny rozwój mózgu oraz współuczestniczy w transportowaniu cholesterolu i innych tłuszczów.

Jako że organizm człowieka nie produkuje wystarczającej ilości choliny, ważne jest regularne jej dostarczanie. Przyjmuje się, że dorosłemu człowiekowi wystarczą dwa jajka na dzień, by w zupełności spełnić normy zapotrzebowania na ten składnik. Tym samym osoby uczące się, młodsze, mogą z powodzeniem jeść połowę porcji niezbędnej dorosłemu.

Screenshot
Antyoksydanty ratują wzrok

Żółtko jajka ponadto bogate jest w dwa ważne antyoksydanty, niezwykle korzystnie wpływające na wzrok. Luteina zaliczana jest do grupy naturalnych barwników, karotenoidów. Dzięki swojemu bogactwu organicznemu doskonale chroni przed uszkodzeniami siatkówki, pełniąc funkcję ochronną. Dzięki temu osoby regularnie spożywające jajka narażone są na zdecydowanie rzadsze wystąpienie zwyrodnienia plamki żółtej czy nawet groźnej dla życia zaćmy.

Smaczne i zdrowe – jajka odlotowe

Różnorodność potraw z jajek lub takich, do wykonania których niezbędne jest jajko sprawia, że kuchnia jajeczna może być nie tylko zdrowa, ale i bardzo smaczna. Warto korzystać z doświadczeń kucharskich mam czy babć i regularnie jadać potrawy jajeczne. Te bowiem bogate są w wiele niezbędnych i bardzo wartościowych związków, które poprawiają koncentrację, wpływają na jakość i efektywność nauki oraz dostarczają porcję energii niezbędnej do życia.

Zdrowe nawyki żywieniowe warto wprowadzać do życia już od najmłodszych lat. Właśnie wtedy jesteśmy w stanie ukształtować dobre zwyczaje kulinarne, które w przyszłości zaprocentują dobrą formą fizyczną i zdrowiem. A jajka, nawet w najprostszej formie, są bardzo smaczne. Do tego gwarantują poczucie sytości i zapewniają obfite, bardzo odżywcze wartości posiłkom.
Nie pozostaje więc życzyć nic innego, jak… smacznego!